Cuma , 28 Eylül 2018

ev » Genel » TGB’LİLER AMERİKAN ASKERLERİNİN BAŞINA ÇUVAL GEÇİRDİ

TGB’LİLER AMERİKAN ASKERLERİNİN BAŞINA ÇUVAL GEÇİRDİ

YETMEZ AMA...

Kasım 13, 2014 10:51 am by: Kategori: Genel, Gündem, Haberler Yorum bırakın A+ / A-

TGB ÖN

Karadeniz’deki NATO tatbikatı sonrasında dört gündür İstanbul Sarayburnu’nda demirleyen USS ROSS (DDG71) adlı ABD savaş gemisinde görevli 3 askerlerin başına Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyeleri çuval geçirdi.Olayla ilgili 12 kişi gözaltına alındı.

TGB üyelerinin Eminönü’nde gerçekleştirdikleri eylemde, “Yankee Go Home”, “Kahrolsun Amerikan emperyalizmi” sloganlarıyla askerlere kanı simgeleyen kırmızı boya atıldı.

Çuval geçirme eylemi sırasında TGB’liler ABD askerlerine seslenerek, “ABD ordusunun bir üyesi olduğunuzu az önce beyan ettiniz. Sizleri katil olarak tanımlıyoruz. Topraklarımızdan defolup gitmenizi istiyoruz ve şimdi sizi protesto hakkımızı kullanıyoruz” dedi.

Çuval olayı nedir?

Amerikan 173. Hava İndirme Tugayı’na bağlı askerler ve yanlarındaki peşmergeler, 4 Temmuz 2003’te Kuzey Irak’ın Süleymaniye kentinde 11 Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu ve Türkmen mihmandarların bulunduğu karargâhı bastı. Başlarına çuval geçirilen Türk askerleri, 60 saat süresince alıkonularak sorguya çekildi.

Operasyon için ABD’nin en önemli milli bayramı olan 4 Temmuz (Bağımsızlık Günü – Independence Day) tarihinin seçilmiş olması, bu şartlarda konuyu süratle ve diplomatik tarzda çözüme kavuşturabilecek yetkili Amerikan makamlarına ulaşmanın uzun sürmesi ve Türk askerlerinin bu yüzden 60 saat gözaltında bekletilmeleri, Amerikan askerlerince küçük düşürücü kasıtlı hareketlere başvurulmuş olması, “Çuval olayı”nın bir provokasyon olduğu görüşlerinin dile getirilmesine neden oldu.

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDEN KINAMA

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Büyükelçiliği, ABD’li askerlere yönelik İstanbul’da yapılan çuvallı protestoya ilişkin bir açıklama yaptı. Büyükelçilik tarafından sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yapılan açıklamada saldırı kınanarak “Türkiye’yi ziyaret eden üç Amerikalı askere yapılan saldırıyı gösteren videoyu son derece çirkin bulduğumuzu ifade ediyoruz. Barışçıl protesto hakkına ve ifade özgürlüğüne saygı duymakla birlikte, bugün İstanbul’da gerçekleştirilen bu saldırıyı kınıyor; Türk halkının büyük çoğunluğunun da Türkiye’nin misafirperverliğine saygısızlık teşkil eden böyle bir eyleme karşı çıkmakta bizlere katılacağı konusunda hiçbir şüphe duymuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

TGB’LİLER AMERİKAN ASKERLERİNİN BAŞINA ÇUVAL GEÇİRDİ Reviewed by on . Karadeniz’deki NATO tatbikatı sonrasında dört gündür İstanbul Sarayburnu’nda demirleyen USS ROSS (DDG71) adlı ABD savaş gemisinde görevli 3 askerlerin başına Tü Karadeniz’deki NATO tatbikatı sonrasında dört gündür İstanbul Sarayburnu’nda demirleyen USS ROSS (DDG71) adlı ABD savaş gemisinde görevli 3 askerlerin başına Tü Rating: 0

hakkında editor

Yazı hakkında yorum yap

1
scroll to top