Cumartesi , 26 Mayıs 2018

ev » Genel » SÜLEYMAN HÜSNÜ PAŞA

SÜLEYMAN HÜSNÜ PAŞA

İLK TÜRKÇE DİLBİLGİSİ KİTABININ YAZARI

Şubat 10, 2015 9:53 am by: Kategori: Genel, Kim Kimdir? Yorum bırakın A+ / A-

İÇ

SÜLEYMAN HÜSNÜ PAŞA

(1838, İstanbul – 8 Ağustos 1892, Bağdat)

Osmanlı müşirieğitmen ve yazar.

Süleyman Hüsnü Paşa, 1838 yılında İstanbul’da günümüzde Fatih ilçesi sınırları içinde yer alan Molla Gürani Mahalllesi‘nde doğdu. Babası Yeniçeri Ağası Mehmet Hâlet Efendi‘ydi. Öğrenimini İstanbul’da yaparak 1863 yılında Mekteb-i Harbiye‘den mezun oldu. Edebiyat öğretmeni, kaymakamlık, ve din bilgini ve yazarlık yaptı. 1876 yılında padişah Abdülaziz‘in tahttan indirildiği hükümet darbesinde rol oynadı. Bu yüzden II. Abdülhamid ona duyduğu güvensizlikten dolayı İstanbul‘dan uzaklaştırmak amacıyla onu Bosna-Hersek komutanlığına tayin etti.

1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı başladığı zaman Balkanlar’daki en yüksek kıdemli komutanlardan biriydi. 2 Ekim 1877’de Tuna cephesi başkomutanlığını Mehmet Ali Paşa‘dan devraldı. Komuta ettiği ordular Şıpka Geçidi Muharebeleri‘nde Ruslar’ı yendi. Ancak daha sonra orduları yenik düştü. Savunmada gösterdiği yüreklilikten dolayı Süleyman Hüsnü Paşa önce halk tarafından Şıpka Geçidi Kahramanı olarak görüldü ve büyük bir ün kazandı. Ancak sonradan esen rüzgarların yönü değişti. Yenilgiden sorumlu tutularak Taşkışla‘da hapsedildi. 1 yıl süren uzun bir yargılamadan sonra idama mahkûm edildi, tüm rütbe ve madalyaları geri alındı. Sonradan cezası II. Abdülhamid tarafından sürgüne çevrildi. 14 yıl Bağdat‘ta sürgün hayatı yaşayarak 8 Ağustos 1892 tarihinde orada öldü. İmam Ebu Yusuf Camii‘nin bahçesine gömüldü.

Eğitimci ve Servet-i Fünun şairi Süleyman Nesib‘in babasıdır.

Eserleri

Yazar olarak ürettiği eserlerinde devlet adı olarak Osmanlı, millet adı olarak ise Türk adını kullanmış Türkçü bir yazardı. Eserlerinden bazıları şunlardır:

  • İlmi Sarfı Türki (İlk Türkçe dilbilgisi kitabıdır.)
  • Mebanil İnşa,
  • Tarihi Alem.
  • Tercüme-i Risale İrade-i Cüziyye.
  • Hissi inkılab
  • Umdetül Hakayık.
  • İlmihali Kebir
SÜLEYMAN HÜSNÜ PAŞA Reviewed by on . SÜLEYMAN HÜSNÜ PAŞA (1838, İstanbul - 8 Ağustos 1892, Bağdat) Osmanlı müşiri, eğitmen ve yazar. Süleyman Hüsnü Paşa, 1838 yılında İstanbul'da günümüzde Fatih il SÜLEYMAN HÜSNÜ PAŞA (1838, İstanbul - 8 Ağustos 1892, Bağdat) Osmanlı müşiri, eğitmen ve yazar. Süleyman Hüsnü Paşa, 1838 yılında İstanbul'da günümüzde Fatih il Rating: 0

Yazı hakkında yorum yap

1
scroll to top