Pazar , 23 Şubat 2020

ev » Dünya » RUSYA’DAN KIRIM, ABHAZYA VE GÜNEY OSETYA’DA DEV TATBİKAT

RUSYA’DAN KIRIM, ABHAZYA VE GÜNEY OSETYA’DA DEV TATBİKAT

TÜRK NÜFUZ ALANLARINDA RUS VAR, FARS VAR. BİR TEK, TÜRK YOK.

Mart 12, 2015 3:03 pm by: Kategori: Dünya, Genel, Gündem, Haberler, Son Dakika Yorum bırakın A+ / A-

iç

RUSYA’DAN KIRIM, ABHAZYA VE GÜNEY OSETYA’DA DEV TATBİKAT

Rusya, Kırım, Gürcistan’ın ayrılıkçı bölgeleri Güney Osetya ve Abhazya ile Ermenistan’da bulunan askeri üssünde 8 bin askerin katılımı ile dev tatbikat başladı. Türkiye dahil NATO savaş gemilerinin Karadeniz’de tatbikatı devam ederken, Rusya’nın 19 ayrı bölgede tatbikata başlaması gerilimin yükselmesine neden oldu.

Rusya Güney Askeri Birliği’nden yapılan açıklamada yeni model Hosta ve Tornado-G çoklu roketatar düzenlerinin tatbikatta kullanıldığı kaydedildi. Açıklamada, “Toplam 8 binin üzerinde asker Kırım, ülkenin güney bölgeleri ile Güney Osetya, Abhazya ve Ermenistan’da bulunan 19 ayrı alanda askeri tatbikata başladı. Tatbikatın hedefi askeri birliklerin eğitim seviyesini yükseltmek ve eşgüdüm yeteneğini artırmak…” ifadeleri yer aldı. 

Rusya Merkezi Askeri Birlikte yer alan özel komandolar da Sverdlovsk bölgesinde tatbikata başladı. 5 gün sürecek özel tatbikatta İskender ve Toçka sistemlerinin kullanımı ile ilgili uygulamada bulunacak.

Rusya’nın Karadeniz Filosu’nun bulunduğu Sivastopol üssünde de askeri hareketlilik yaşanıyor. Üs sözcüsü Vyaçıslav Truhaçyov, hayali düşman gemilerine karşı roket saldırısı simülasyonu gerçekleştirdiklerini açıkladı. Füze taşıyan amfibi Bora gemisi, Ivanovets savaş gemisi ve R-109 botlar düşman gemisi simülasyonuna gerçek roketlerle saldırı gerçekleştirdi. Su-24 savaş uçakları da tatbikatta görev üstlendi.

Rusya’nın Uzakdoğu bölgesi Amur’da da lojistik birimleri terör karşıtı tatbikata başladı. 600’den fazla askerin yer aldığı tatbikatta zırhlı özel 300 civarında ağır araç katıldı.

Ukrayna krizi nedeni ile Rusya’nın Avrupa sınırında NATO askerlerinin hareketliliği de artıyor. Karadeniz’de gerçekleşen NATO tatbikatının ardından ABD ve NATO askerlerinin katılımı ile Ukrayna’da 4 ayrı tatbikat planlanıyor. Polonya ve Baltık ülkelerinde ikili ve çoklu askeri tatbikatlar Rusya’nın Batı sınırında gerilimin yıl boyunca düşmemesine neden olacak.

RUSYA’DAN KIRIM, ABHAZYA VE GÜNEY OSETYA’DA DEV TATBİKAT Reviewed by on . RUSYA’DAN KIRIM, ABHAZYA VE GÜNEY OSETYA’DA DEV TATBİKAT Rusya, Kırım, Gürcistan’ın ayrılıkçı bölgeleri Güney Osetya ve Abhazya ile Ermenistan’da bulunan askeri RUSYA’DAN KIRIM, ABHAZYA VE GÜNEY OSETYA’DA DEV TATBİKAT Rusya, Kırım, Gürcistan’ın ayrılıkçı bölgeleri Güney Osetya ve Abhazya ile Ermenistan’da bulunan askeri Rating: 0

Yazı hakkında yorum yap

1
scroll to top