Cuma , 28 Eylül 2018

ev » Genel » Reyhanlı Saldırısı Sanığı Mihraç Ural, Suriye’de Öldürüldü

Reyhanlı Saldırısı Sanığı Mihraç Ural, Suriye’de Öldürüldü

KATİL ÖLDÜRÜLDÜ

Mart 30, 2016 11:35 am by: Kategori: Genel, Gündem, Haberler, Siyaset, Son Dakika Yorum bırakın A+ / A-

Reyhanlı Saldırısı Sanığı Mihraç Ural, Suriye’de Öldürüldü

Reyhanlı’da 2013’te 52 kişinin öldüğü bombalı saldırının sanığı ‘Sırtlan’ kod adlı Mihraç Ural’ın Suriye’de muhaliflerin saldırısında öldürüldüğü iddia edildi.

İÇ

Suriye iç savaşında Esad rejimine hizmet eden milis güçlerin komutanlarından ve  Hatay‘ın  Reyhanlı ilçesinde 2013’te düzenlenen bombalı saldırının sanığı  Mihraç Ural‘ın, muhaliflerin saldırısında öldürüldüğü iddia edildi.

Ahrar’uş  Şam Askeri Sözcüsü Ebu Yusuf el-Muhacir, yaptığı açıklamada,  Lazkiye‘de rejim güçlerinin oldukça hareketli olduğunu ve bir süredir devam eden keşifler neticesinde bugün rejime ait bir askeri araç konvoyunu hedef aldıklarını anlattı.

“MİHRAÇ URAL SALDIRIDA ÖLDÜRÜLDÜ”

Muhacir, şunları söyledi:

“Peygamber Yunus Tepesi’nden geçen rejim konvoyunu toplarla vurduk. Bir süre sonra ambulanslar bölgeye geldi. 2 saat sonra  Lazkiye merkezdeki kaynaklarımızın bize bildirdiğine göre bazı rejim ve Rus subayları ile Ali Keyyali yani  Mihraç Ural da bu saldırıda öldü.”

RUSYA’NIN DESTEĞİYLE GÜÇLENDİ

Esad rejimine hizmet eden milislerin (Şebbiha) komutanı Ural,  Suriye‘nin  Türkiye‘ye sınır  Lazkiye vilayetinde,  Hatay‘ın  Yayladağı ilçesinin karşısında kalan ve Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Bayırbucak bölgesindeki faaliyetleriyle biliniyor.

Baas rejiminin, tarihi Türkmen coğrafyasını  Lazkiye‘nin Rabia, Kastal ve Ayn el-Beyda ilçeleri arasında böldüğü Bayırbucak bölgesi, “bayır” olarak nitelenen kırsaldaki Türkmendağı ve “bucak” olarak bilinen ovalık alandan oluşuyor.

Gerek Ural’a bağlı milislerin gerek diğer rejim güçlerinin Türkmendağı’ndaki muhaliflere saldırıları  Rusya‘nın 30  Eylül 2015’te iç savaşa katılmasından sonra hava desteği avantajıyla tırmanmıştı.

DENGE REJİM GÜÇLERİ LEHİNE DÖNMÜŞTÜ

Türkmendağı mıntıkasına büyük ölçüde Türkmen gruplardan oluşan silahlı muhalif gruplar hakimken, denge rejim güçleri lehine dönmüştü.

Bölgenin ovalık kesimini kontrol eden Esad rejimine bağlı milis güçler Türkmendağı’nı da büyük ölçüde ele geçirmişti.

Hatay’ın  Yayladağı sınır kapısının karşısında Keseb ve deniz kıyısındaki Basit köylerinin bulunduğu ovalık alan, Ural’ın elebaşı olduğu  Suriye Direniş Örgütü’nün (Mukaveme  Suriye) hakimiyetinde.

ESAD AİLESİYLE 34 YIL

1956  Antakya doğumlu olan Ural, yasa dışı örgüt faaliyetleri nedeniyle tutuklu olduğu  Türkiye‘den 1982’de  Suriye‘ye firar etti.

URAL, ESAD İLE YAKIN İLİŞKİ KURDU

Ural, Esad ailesiyle akrabalığı olan eşi Malak Fadel üzerinden dönemin Devlet Başbakanı  Hafız Esad‘ın kardeşi Cemil Esad ile yakın ilişkiler kurdu. Edindiği imtiyazlar sayesinde  Suriye‘de varlıklı biri haline geldi.  Hatay‘ın Samandağı ilçesi başta olmak üzere civar bölgelerdeki halkın  Suriye rejimine sempatisini sağlamak için çalıştı.

Ural,  Arap Baharı ve  Suriye‘deki halk hareketlerinin başlamasının ardından 2012 yılı başlarında mezhepsel taban üzerinde faaliyet gösteren ” İskenderun Sancağının Kurtuluşu İçin Halk Cephesi –  Suriye Direnişi” örgütünü harekete geçirdi.

Aynı yıl, oğlu Bedrettin İbrahim Ural da  Suriye ordusunda teğmen rütbesiyle göreve başladı.

URAL’IN ADIN EN AZ 15 KİŞİNİN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ KATLİAMDA DA GEÇTİ

Kendisine bağlı milislerle  Lazkiye‘nin Keseb ve Basit bölgelerinde hakimiyet kuran Ural’ın adı, 3 Mayıs 2013’te, sahil şeridinde Sünnilerin yaşadığı Banyas ve Beyda köylerinde çoğunluğu kadın ve çocuk en az 150 kişiyi öldürüldüğü katliamda geçti.

REYHANLI SALDIRISINDA ROL OYNAMIŞTI

Ural,  Hatay‘ın  Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs 2013’te 52 vatandaşın hayatını kaybettiği bombalı saldırılarda da rol oynamıştı. Olayı soruşturan  Adana Cumhuriyet Savcılığı iddianamesinde, terörist  Mihraç Ural‘ın eylemi  Suriye istihbaratıyla planladığı tespitine yer verilirken, saldırılarda bizzat yer aldığı, olayın 5 firari sanığıyla  Suriye‘de bulunduğu kaydedilmişti.

Suriye Direnişi Örgütü elebaşısı Ural, 1970’de kurulan yasadışı  Türkiye Halk Partisi Cephesi’nden (THKP-C) kopanların oluşturduğu THKPC/Acilciler Örgütü’nün de kurucuları arasında yer alıyor. Ural, uzun yıllar Acilciler grubunun önde gelen yöneticilerinden oldu.

Reyhanlı Saldırısı Sanığı Mihraç Ural, Suriye’de Öldürüldü Reviewed by on . Reyhanlı Saldırısı Sanığı Mihraç Ural, Suriye'de Öldürüldü Reyhanlı'da 2013'te 52 kişinin öldüğü bombalı saldırının sanığı 'Sırtlan' kod adlı Mihraç Ural'ın Sur Reyhanlı Saldırısı Sanığı Mihraç Ural, Suriye'de Öldürüldü Reyhanlı'da 2013'te 52 kişinin öldüğü bombalı saldırının sanığı 'Sırtlan' kod adlı Mihraç Ural'ın Sur Rating: 0

Yazı hakkında yorum yap

1
scroll to top