Cumartesi , 29 Eylül 2018

ev » Dünya » KATALANLAR

KATALANLAR

KATALONYA (İSPANYA-FRANSA)

Kasım 10, 2014 4:04 pm by: Kategori: Dünya, Genel, Gündem, Haberler, Tarih Yorum bırakın A+ / A-

DALİ

SALVADOR DALİ

KATALAN RESSAM

Katalanlar (KatalancaCatalans), İspanya‘nın kuzeydoğusu ile Fransa‘nın güneyi, Akdeniz sahil şeridine bitişik coğrafyada yaşayan Latin kökenli halk.

Katalonya Coğrafyası

İspanya’daki özerk Katalonya bölgesinin sınırları güneyde Valensiya‘dan, batıda Aragon‘a, kuzeyde Fransa ve Andorra ile doğu ve güneydoğuda Akdeniz ile çevrilidir. Tarihi Katalonya topraklarının bir kısmı da Fransa coğrafi sınırları içindedir.

Nüfus

Katalanlar’ın en yoğun nüfusu İspanya’da 6.500.000 kadardır. Fransa’da en az 100.000 kadar Katalan bulunduğu bilinmekte ayrıca Andorra’da 31.000 ve İtalya‘da 20.000 kadar Katalan yaşamaktadır. İspanyol İmparatorluğu zamanında sayısı bilinmeyen Katalan Kuzey ve Güney Amerika’ya göç etmiştir. Önemli gruplar Amerika Birleşik Devletlerinin doğusunda ve Küba‘da bulunmaktadır.

KatalancaHint-Avrupa Dillerinin Romans koluna bağlı bir dildirİspanya‘nın bazı bölgelerinde ve Andorra‘da resmi dildir. Katalanca konuşanların çoğu İspanya’da yaşar.

Dil

Katalanca, İspanya’nın Akdeniz kıyılarında, özellikle Barcelona kentinde konuşulan bir Latin dilidir. Güney Fransa‘da konuşulan Oksitanca’ya oldukça yakın bir dildir. Katalanca, 13. yyda Oksitan dilinden farklılaşıp gelişmiş bir güney lehçesidir. Dil, İspanyolca ve Portekizce ile çok benzer özellikler taşımaktadır. Katalancayı anadili olarak konuşanlar bugün çoğunlukla İspanya’nın Katalonya özerk bölgesinde yaşamaktadırlar ve bu bölgede Katalanca,İspanyolca‘dan önce gelmektedir. Öyle ki hemen bütün tabelalarda önce Katalanca sonra İspanyolca açıklamalar yazmaktadır. Katalancaİspanyolca‘dan çok Portekizce ve Fransızca‘ya yakındır.

Katalonya, (KatalancaCatalunya;Fransızca:Catalogne;Oksitanca:Catalonha;İspanyolca:Cataluña)

İspanya‘nın kuzey doğusunda bulunan özerk bir bölgesidir. Akdeniz boyunca 580 km sahili vardır. Bölgenin 3 resmî dili vardır: İspanyolca, Katalanca ve Aranca. Aranca, Aran Vadisi‘nde yaklaşık 7 bin kişi tarafından konuşulur ve Oksitanca‘nın bir lehçesidir.2014 tahminlerine göre Katalonya toplam nüfusu 7.512.982’dir.İspanya nüfusunun %16.1’ini oluşturur bölge. Son yapılan referandum sonucunda Avrupa’nın en özerk bölgesi unvanını almıştır.

Coğrafya

İber Yarımadası‘nın kuzeyinde Fransa ve Andorra ile çevrilidir. Batı’da Katalonya Aragon bölgesi ile, güneybatıda Valencia ile sınırdır. Barselona‘nın haricinde TarragonaLleidaGironaManresaIgualadaTerrassa ve Sabadell şehirleri Katalonya’nın diğer başlıça şehirleridir. Çeşitli sahilleri ve çok sayıda plajları vardır. Sahil hattının uzunluğu 580 kilometredir.

Önemli Kentleri

KATALANLAR Reviewed by on . SALVADOR DALİ KATALAN RESSAM Katalanlar (Katalanca: Catalans), İspanya'nın kuzeydoğusu ile Fransa'nın güneyi, Akdeniz sahil şeridine bitişik coğrafyada yaşayan SALVADOR DALİ KATALAN RESSAM Katalanlar (Katalanca: Catalans), İspanya'nın kuzeydoğusu ile Fransa'nın güneyi, Akdeniz sahil şeridine bitişik coğrafyada yaşayan Rating: 0

hakkında editor

Yazı hakkında yorum yap

1
scroll to top