Cuma , 28 Eylül 2018

ev » Genel » GÜNEYBATI KAFKAS CUMHURİYETİ

GÜNEYBATI KAFKAS CUMHURİYETİ

HANİFİ IŞIK

Aralık 15, 2014 4:40 pm by: Kategori: Genel, Gündem, Haberler Yorum bırakın A+ / A-

İÇ

Araştırmacı yazar Hanifi IŞIK tarafından 13 Aralık 2014 Cumartesi günü İLESAM Genel Merkezi’nde Güneybatı Kafkas Cumhuriyeti ve Kadın Hakları konusunda konferans verilmiştir.

Hanifi IŞIK tarafından Osmanlı Devleti yönetiminde Kars, Ardahan, Batum Sancakları’nın ortak adı olan ve  Arapça’ da üç (3) Liva (sancak) anlamına gelen Elviye-i Selâse halkının Kars’ın, Ardahan’ın kurtuluşunda gösterdiği özgürlük, demokrasi ve tutsaklıktan kurtulma mücadelesi anlatılmıştır.

İlk kez Cumhuriyet’in (Şura Cumhuriyeti) Kars’ta kurulduğu, bu Şura tarafından 18 maddelik bir anayasa yapıldığı ve bu anayasa ile kadınlar dahil herkese seçme ve seçilme hakkı tanındığını çeşitli bilgi ve belgelerle aktarmıştır. Yoğun katılımın gözlendiği konferansta kadın hakları ile ilgili tarihsel değerlendirme yapılırken aynı zamanda Doğu’daki ermeni mezalimi çeşitli örneklerle dinleyicilere anlatılmış duygusal anlar yaşanmıştır.

Yazarın yapıtları:

1-Güneybatı Kafkas Cumhuriyeti-Cumhuriyete Giden Yol

2-Öykülerim

3-Ekin Başakları

4-Yaşantımdan Damlalar

GÜNEYBATI KAFKAS CUMHURİYETİ Reviewed by on . Araştırmacı yazar Hanifi IŞIK tarafından 13 Aralık 2014 Cumartesi günü İLESAM Genel Merkezi'nde Güneybatı Kafkas Cumhuriyeti ve Kadın Hakları konusunda konferan Araştırmacı yazar Hanifi IŞIK tarafından 13 Aralık 2014 Cumartesi günü İLESAM Genel Merkezi'nde Güneybatı Kafkas Cumhuriyeti ve Kadın Hakları konusunda konferan Rating: 0

Yazı hakkında yorum yap

1
scroll to top