Cuma , 28 Eylül 2018

ev » Dünya » Ermenistan Saldırıları Sürerse Yıkıcı Darbe İndirilecek

Ermenistan Saldırıları Sürerse Yıkıcı Darbe İndirilecek

Azerbaycan

Nisan 5, 2016 11:15 am by: Kategori: Dünya, Genel, Gündem, Haberler, Siyaset, Son Dakika, Türk Dünyası Yorum bırakın A+ / A-

Azerbaycan: Ermenistan Saldırıları Sürerse Yıkıcı Darbe

İndirilecek

Azerbaycan Savunma Bakanı, Ermenistan saldırılarının sürmesi halinde ‘yıkıcı darbe’ indirme talimatı verildiğini belirtti. Ermenistan tarafından ise ‘sıcak savaş’ sinyali geldi.

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattındaki çatışmalarda Ermeni silahlı güçlerine bağlı 170 asker öldürüldüğü, 12 zırhlı aracın da imha edildiği bildirildi.  Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov, sivil yerleşim bölgelerini hedef alan  Ermenistan‘ı sert bir dille uyardı. Hasanov,  Ermenistan‘ın sivil yerleşim bölgelerini hedef almayı sürdürmesi halinde,  Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’ne  Karabağ‘daki  Hankendi ve işgal altındaki diğer yerleşim noktalarına “yıkıcı darbe” indirmeye hazır olmaları talimatı verdi.

ERMENİ GÜÇLERİ GERİ ÇEKİLİYOR

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada,  Azerbaycan ordusunun aldığı önlemler ve hedeflere vurduğu darbeler sonrasında karşı tarafın büyük kayıplar verdiği, Ermeni güçlerinin silahlarını bırakarak panik içerisinde geri çekildiği bildirildi.

SARKİSYAN: SICAK SAVAŞ ÇIKABİLİR

Ermenistan  Cumhurbaşkanı  Serj Sarkisyan, Dağlık  Karabağ‘da çatışmaların şiddetlenmesinin geniş çaplı bir sıcak savaşa neden olabileceğini söyledi.  Sarkisyan, AGİT ülkelerinin büyükelçileriyle yaptığı görüşmede, çatışmaların şiddetlenmesinin “geniş çaplı sıcak savaş da dahil olmak üzere, daha önceden öngörülemeyen ve geri dönüşü olmayan sonuçlara” yol açabileceğini ifade etti.

“ATEŞ KARŞILIKLI KESİLEBİLİR”

Ermenistan’ın ve Dağlık  Karabağ‘daki Ermeni yönetiminin 1994 tarihli ateşkes anlaşmasına uyulması ve bütün askeri birliklerin 1 Nisan 2016 tarihindeki konumlarına dönmeleri gerektiğini dile getiren  Sarkisyan, ateşin ancak karşılıklı olarak kesilebileceğini savundu. Dağlık  Karabağ Sorunu’nun tarafının Dağlık  Karabağ yönetimi (Ermeni işgali altındaki Dağlık  Karabağ‘da bulunan Ermeni idaresi) olduğunu savunan  Sarkisyan,  Azerbaycan‘ın “hoşlansa da hoşlanmasa da”,  Karabağ yönetimi ile doğrudan müzakerelere başlamak zorunda olduğunu ileri sürdü.

170 ERMENİ ASKER ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan  Azerbaycan ordusunun açtığı ateşle 170  Ermenistan askerinin öldürüldüğü, 12 zırhlı aracın imha edildiği kaydedildi.  Reuters‘ın haberine göre;  Azerbaycan Savunma Bakanlığı ayrıca, Ermeni güçlerinin sivillere ateş açmaya devam etmesi durumunda, Türk güçlerinin de  Ermenistan işgalindeki Dağlık  Karabağ‘ın sözde başkenti  Hankendi‘ye saldırmaya hazırlanacağını duyurdu. Açıklamada, geçen günlerde  Azerbaycan ordusu tarafından geri alınan mevzilerin güçlendirildiği belirtildi. Bakanlık daha önce yaptığı açıklamada, bugün 30 Ermeni askerinin öldürüldüğünü, 3 tankın imha edildiğini duyurmuştu. Cephe hattında Ermenilere ait bir komuta karargahı da  Azerbaycan ordusu tarafından imha edilmişti.

BİR AZERBAYCAN VATANDAŞI ÖLDÜ

Öte yandan Ermenistan-Azerbaycan cephe hattındaki çatışmalarda Ermeni güçlerin sivil yerleşim birimlerini top atışına tutması sonucu bir Azerbaycanlı Türk hayatını kaybetti. Azeri Press Ajansının (APA) haberine göre, Ermeni güçleri cephe hattı boyunca yerleşim birimlerini reaktif füze ve uzun menzilli toplarla ateşe tuttu. Ermeni güçlerin ateşi sonrasında Ağdam ilinin Şerifli köyünde mermi patlaması sonucu Garaş Dadaşov (62) isimli bir vatandaş yaşamını yitirdi.

ÜÇ AZERBAYCAN TÜRK  ASKERİ ŞEHİT OLMUŞTU

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan daha önce yapılan açıklamada,  Azerbaycan‘ın dün karşı saldırıları durdurma kararını açıklamasına rağmen  Ermenistan‘ın tansiyonu artırmaya devam ettiği belirtilmişti. Ermeni güçlerinin, kaybettikleri bölgeleri geri almak için cephe hattının  Ağdere, Terter, Hocavend ve  Fuzuli bölgelerinde  Azerbaycan mevzilerine saldırdığı, sivil yerleşim birimlerine ateş açtığı bildirilmişti. Açıklamada, dün gün boyu ve gece çıkan çatışmalarda Ermeni güçlerinin çok sayıda kayıp verdiği,  Ermenistan askeri araçlarının imha edildiği vurgulanmıştı. Çatışmalarda  Azerbaycan ordusundan üç askerin şehit düştüğü ifade edilmişti.

ERMENİ GÜÇLERİNİN KARARGAHI VURULDU

Öte yandan,  Azerbaycan ordusu, Ermeni güçlerin komuta karargahını imha etti.  Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “İşgal altındaki bölgelerde bulunan Ermeni komuta karargah merkezi, ordumuzun açtığı ateşle darmadağın edildi. Düşmanın çok sayıda albay ve generali yok edildi” ifadelerine yer verildi.

STRATEJİK TEPELER GERİ ALINMIŞTI

Azerbaycan ordusu, sivillerin can güvenliğinin temin edilmesi için 1 Nisan’da operasyonlara başlamış, bazı stratejik tepeler ve yerleşim birimlerini geri almıştı.

AZERBAYCAN’DAN MEKTUP

Azerbaycan Dışişleri Bakanı  Elmar Memmedyarov, AGİT Minsk Grubu üye devletleri, Bağımsız Devlet Topluluğu ülkeleri, AGİT Dönem Başkanlığını yürüten  Almanya ve AGİT Başkanlığını yürüten troyka devletlere, BM,  İslam İşbirliği Teşkilatı ve NATO genel sekreterleriyle AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi  Federica Mogherini‘ye mektup gönderdi. Memmedyarov mektubunda, 2 Nisan’dan itibaren  Ermenistan silahlı güçlerince cephe hattı boyunca  Azerbaycan mevzileri ve hatta yakın sivil yerleşim birimlerine ağır silahlardan ateş açıldığını belirterek, saldırıların nedeniyle yerleşim birimlerinde meydana gelen zarar ve sivil kayıplara ilişkin bilgi aktardı.

GERGİNLİĞİN NEDENİ AZERBEYCAN TOPRAKLARININ İŞGAL ALTINDA TUTULMASI

Azerbaycan ordusunun sivillerin can güvenliğinin temin edilmesi amacıyla Ermeni provokasyonlarını önlemek için gereken adımları attığını vurgulayan Memmedyarov, mektupta, gerginliğin artmasının esas nedeni olarak,  Ermenistan ordusunun  Azerbaycan topraklarını işgal altında tutmasını gösterildi.

BM Güvenlik Konseyi’nin Dağlık  Karabağ‘ın  Azerbaycan‘ın ayrılmaz parçası olduğunu teyit eden ilgili kararnamelerine atıfta bulunan Memmedyarov, bu kararnameler gereği  Ermenistan‘ın bir an önce işgal altındaki bölgelerden kayıtsız şartsız çekilmesi gerektiğini kaydetti.

Ermenistan yönetimine kendi halkını ve uluslararası toplumu kandırmayı bırakma çağrısında bulunan Memmedyarov,  Erivan yönetiminin ilhak politikasının sona erdirmesi, orduları işgal altındaki bölgelerden geri çekmesi, müzakere sürecine yapıcı şekilde katılması ve uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini belirtti.(son dakika)

Ermenistan Saldırıları Sürerse Yıkıcı Darbe İndirilecek Reviewed by on . Azerbaycan: Ermenistan Saldırıları Sürerse Yıkıcı Darbe İndirilecek Azerbaycan Savunma Bakanı, Ermenistan saldırılarının sürmesi halinde 'yıkıcı darbe' indirme Azerbaycan: Ermenistan Saldırıları Sürerse Yıkıcı Darbe İndirilecek Azerbaycan Savunma Bakanı, Ermenistan saldırılarının sürmesi halinde 'yıkıcı darbe' indirme Rating: 0

Yazı hakkında yorum yap

1
scroll to top